מעוניין לחשב מהן מדרגות מס הרכישה שלך?

מעוניין לקבל הצעות מעורכי דין מומחי נדל"ן לליווי המשפטי של העסקה?

מעוניין לקבל הצעות מעורכי דין מומחים למיסוי מקרקעין?

i נדל"ן הינו אתר מוביל בישראל למידע מקיף בתחום הנדל"ן. האתר מאפשר לכם לקבל הצעות בחינם ממגוון רחב של מומחים בתחום הנדל"ן – עורכי דין בנדל"ן, משפטנים, מתווכי נדל"ן, יועצי מס בנדל"ן, שמאים בנדל"ן, מומחי טאבו ועוד. עתה, כל שתצטרכו לעשות, הוא לבחור את הצעה הטובה ביותר עבור עסקאות הנדל"ן שלך.

כמה מילים אודות מדרגות מס רכישה

כל מי שרוכש מקרקעין מחויב על פי חוק לשלם מיסי רכישה אל לשכת מיסוי מקרקעין תל אביב או בכל מקום אחר בארץ (בהתאם למיקום הנכס שנבחר). עם זאת, סכום מס הרכישה אינו קבוע ומשרד האוצר הגדיר למעשה מדרגות מס רכישה אותן מתבקש לשלם הרוכש החדש של הנכס.

תשלום מס רכישה דירה (שפעם קראו לו "מס טאבו") משולם על ידי הרוכש בתוך 50 ימים מיום שחתמו הצדדים על חוזה הרכישה, בלי קשר לשינוי רישום הנכס בטאבו או בלשכת המקרקעין.

חשוב לדעת, כי קיימת קורלציה בין מחירי הדירות בשוק ובין מדרגות מס רכישה אותן קובע משרד האוצר. ככל שמחירי הדירות בשוק עולים, כך עולות גם דרגות מס רכישה ונגבים מיסים רבים יותר בעבור רכישת נכסים מכל סוג. עם זאת, כאשר ישנו מיתון בשוק הנדל"ן ומחירי הדירות יורדים, הרי שגם שיעורי מס רכישה יורדים בהתאמה.

נקודה חשובה נוספת אותה יש להכיר – בעת רכישת נכס שאמור להפוך לנכס (דוגמת משרד או קליניקה) או בעת רכישת נכס המתעתד לשמש מלאי עסקי, הרי שעבורם לא מתקיימות מדרגות מס רכישה והמס המשולם עבור נכסים אלה הוא קבוע (עומד לרוב על 5% מערך העסקה).

כיצד מחושבות מדרגות מס רכישה?

המעוניינים להבין את מס רכישה מדרגות יכולים לפנות אל פרטי המס המפורסמים על ידי משרד האוצר. שיעורי מס רכישה אלה מתעדכנים אחת לשלושה חודשים, כך שבעת חיפוש פרטים אלה באינטרנט נדרש לבדוק את תאריכי הרלוונטיות של מס רכישה מדרגות. חשוב לדעת, כי מדרגות מס רכישה מחולקות באופן הבא:

  1. חלוקה ראשונה של מדרגות מס רכישה נבדלת בין דירת מגורים יחידה של אדם ובין דירת מגורים נוספת. כאשר מדובר בדירת מגורים יחידה, או אז שיעורי מס רכישה הם נמוכים משמעותית מאשר תשלום מס רכישה עבור כל דירה נוספת.
  2. ישנו מס רכישה מדרגות אחרות עבור מי שהוא עולה חדש. שיעורי מס רכישה אלה אף נמוכים עוד יותר משיעורי מס רכישה עבור מי שקונה דירה יחידה.
  3. מס רכישה מדרגות הוא נמוך יותר גם כשהרוכש הוא נכה מסוגים שונים (כמפורט בחוק), וכן מי שהם נפגעי פעולות איבה.
  4. מס רכישה מדרגות אחרות מחושבות עבור מי שרוכשים קרקע חקלאית (בין אם באמצעות הסכם שיתוף מקרקעין ובין בלעדיו).

מדרגות מס רכישה – היערכות לפני קניה

בטרם עומד אדם לחתום על חוזה רכישת דירה, מומלץ מאוד כי ייוועץ עם עורך דין מיסוי מקרקעין שיוכל לסייע בחישוב המס אותו יצטרך לשלם ובחיפוש אחר הקלות והנחות למס זה. חוקי תשלום מס רכישה מדרגות הם מסועפים ומשתנים, כך שתמיד כדאי לבדוק את הפטורים האפשריים ממס רכישה ואת מידת הרלוונטיות של תשלום מס רכישה בכל עסקת נדל"ן. בעת היוועצות עם עורך דין טרם החתימה על החוזה, יכול הרוכש לקבל ייעוץ אודות תכנון המס האופטימאלי וללמוד אודות דרגות מס רכישה שיצטרך לשלם. עם זאת, יש לדעת כי במרבית המקרים לא נערכות פגישות ייעוץ שכאלה דרך הטלפון, כך שכל אחד המבקש לקבל מידע אודות מדרגות מס רכישה, נדרש להגיע אל פגישת פנים אל פנים עם משרד עורכי דין רלוונטי.

רימקס תיווך

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ או כל סוג של המלצה. בכל מצב מומלץ לקבל ייעוץ ממוחים בתחום.