רוצה לקבל הצעות לחוזה זכרון דברים לדירה?

צריך הסכם זכרון דברים דירה?

מלא הפרטים וקבל הצעות בחינם לחוזה זכרון דברים לדירה

חשיבותו של זכרון דברים לדירה

אם אתם עומדים בפני חתימה על הסכם מכר דירה, הרי שמדובר באחת העסקאות החשובות ביותר שתעשו בחייכם. רכישת דירה מציבה בפני שני הצדדים סיכונים רבים ושיקולים אותם יש לקחת בחשבון, וברור כי שני הצדדים מבקשים להימנע מהוצאות מיותרות, מבזבוז כספים משמעותיים, ומהאפשרות כי הצד השני ייסוג מהעסקה ויגרום עוגמת נפש.

למרות שנדמה כאילו חוזה זכרון דברים דירה (הסכם זכרון דברים) הוא פשוט יחסית, הרי שגם במהלכו חשוב מאוד להיעזר בעו"ד מקרקעין, אשר יוכל לכוון אתכם בחתימה על החוזה, וחשוב יותר – לבדוק כי האינטרסים שלכם באים בו לידי ביטוי. אין זה משנה אם אתם בצד הרוכש או בצד המוכר את הדירה, בשני המקרים יוכל עורך הדין לסייע לקבל החלטות נכונות, לשים לב כי הסעיפים של זכרון דברים למכירת דירה דוגמא אכן מקיפים את המקרים שעשויים להתגלות בהמשך, וחשוב מכל – מאפשרים לכל אחד מהצדדים לסגת מהעסקה מבלי לשלם לצד השני סכומי פיצויים גבוהים.

זכרון דברים לדירה נדרש לכלול סעיף הסתייגות

כפי שנאמר לעיל, אחד הנושאים החשובים אותם יש לכלול בתוך זכרון דברים דירה הוא האפשרות לכל אחד מהצדדים לסגת מהעסקה. סעיף זה באותו חוזה זכרון דברים חשוב בעיקר עבור הרוכש, הנדרש לבדוק את הנכס גם מבחינה משפטית והנדסית (בסיועו של משרד שמאי דירות), ולא להסתפק רק בדבריו של המוכר (אמינים ככל שיראו). במילים אחרות – בעת חתימה על זכרון דברים לדירה (הסכם זכרון דברים) בדרך כלל לא מצוי המידע בידיו של הקונה, כך שעליו להשאיר לעצמו פתח ליציאה מהעסקה, במקרה ויגלה בה פרטים שיפריעו לו בהשלמתה. ללא סעיף הסתייגות, יידרש הרוכש לשלם סכומי פיצויים גבוהים למוכר, כך שקל להבין מדוע מדובר בסעיף חשוב ועקרוני. כיצד לנסח את סעיף ההסתייגות? עורך הדין יוכל לעזור לכם בכך, אולם ניסוח מקובל הוא: "אין בחתימה על חוזה זכרון דברים זה בכדי חובה על הצדדים לחתום על חוזה מכר, ומוסכם כי זכרון דברים לדירה זה אינו מהווה חוזה משום סוג".

מה תוקפו של חוזה זכרון דברים לדירה?

על פי עורך דין נדל"ן, הרי שתוקפו של חוזה זכרון דברים (זכרון דברים קניית דירה) חל מרגע החתימה עליו, או במילים אחרות – מרגע החתימה על הסכם זכרון דברים מצהירים שני הצדדים על רצינותם וכוונתם להשלים את העסקה, לפיכך שניהם מחויבים אליה. בנוסף, פעמים רבות מלווה החתימה על הסכם זכרון דברים דירה גם באקט חגיגי (הרמת כוסית, לחיצת יד), מה שעוד יותר מחזק את חשיבות המעמד, ואת העובדה כי הסכם זכרון דברים הוא למעשה מחייב ובר אכיפה.

עם זאת, חשוב לשים לב כי זכרון דברים לדירה חייב להיחתם על ידי שני הצדדים המעורבים בעסקה או על ידי בא כוחו הכשיר לייצג אותו. במידה והחתימה לא בוצעה על ידי הנ"ל, הרי שאין לו כל תוקף משפטי (דוגמא לחתימה על ידי מי שאינו מורשה – רכישת נכס על ידי חברה וחתימה על הסכם זכרון דברים לרכישת דירה בידי מי שאינו מורשה חתימה מטעמה).

תוקפו של זכרון דברים לדירה גוברת גם ככל שמועד המסירה של הדירה קרוב יותר למועד החתימה. במקרים אלה, קל עוד יותר להוכיח את רצינותם של הצדדים בביצוע העסקה, כך שגם בנושא זה נתן בית המשפט בעבר את הדין.

ביטויים קשורים: חוזה רכישת דירה, חוזה זכרון דברים לדירה, הסכם זכרון דברים

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ או כל סוג של המלצה.