זקוק להערכת שווי דירה או נכס לקניה או למכירה?

מעוניין לקבל הצעות להערכת שווי נכסים?

קבל הצעות בחינם להערכת שווי נכסים ודירות ובחר את הטובה ביותר!

i נדל"ן הינו אתר מוביל בישראל למידע מקיף בתחום הנדל"ן. האתר מאפשר לכם לקבל הצעות בחינם ממגוון רחב של מומחים בתחום הנדל"ן – עורכי דין בנדל"ן, משפטנים, מתווכי נדל"ן, יועצי מס בנדל"ן, שמאים בנדל"ן, מומחי טאבו ועוד. עתה, כל שתצטרכו לעשות, הוא לבחור את הצעה הטובה ביותר עבור עסקאות הנדל"ן שלך.

הערכת שווי נכס – לשם מה?

הערכת שווי נכס היא פעולה הנדרשת על מנת לקיים זירת מסחר ועסקים בשוק השקעה בנדלן, בו אפשר למצוא נכסים מסוגים שונים כשלכל אחד מהם – מחיר שונה. הערכת שווי נכסים, המבוצעת על ידי שמאים מקצועיים, מנוהלת על ידי כללי שמאות מקובלים ומאפשרת את קיומו של השוק.

הערכת שווי דירות ונכסים מבוצעת בין השאר עבור המטרות הבאות:

  1. הערכת מחירי דירות עבור מזמינים חיצוניים, דוגמת בנקים וחברות ביטוח בעת שהם מתבקשים להגדיר בטוחה להלוואה ( הערכת שווי דירה במקרה זה היא אינטרס הן של הבנק והן של הלקוח).
  2. הערכת שווי דירות עבור רשויות מקומיות המבצעות שינויים בתב"ע של העיר.
  3. הערכת שווי נכסים עבור בעלי קרקעות, להם מגיע פיצוי עקב תוכניות איחוד או חלוקה של שטחים (בין אם מדובר בשותפים בעלי הסכם שיתוף מקרקעין או בעלים יחידים).
  4. הערכת שווי נכסים של חברות, המופיעים בדו"חות הכספיים השנתיים שלהם.

הערכת שווי נכס חשובה במיוחד טרם רכישתו

רכישת נכס חדש היא פעולה משמעותית עבור מרבית האנשים, המשקיעים את מיטב זמנם ומרצם באיתור דירה או בית המתאימים לדרישותיהם. עקב החשיבות הרבה של עסקאות אלה חשוב במיוחד לבצע הערכת מחיר דירה טרם חתימה על חוזה קניית דירה, זאת על מנת לבדוק מה באמת אנחנו יודעים עליה, מהם מאפייני הדירה האמיתיים והאם הערכת שווי נכס תואמת את המחיר שמבקש המוכר?

פעמים רבות בוחרים רוכשים להתקדם בעסקאות על נכס מבלי לבצע הערכת שווי נכס אצל שמאי מוסמך. רוכשים אלה אינם מכירים למעשה את הנכס בו הם מתעתדים להשקיע את מיטב כספם, מה שבמקרים רבים התברר כהפתעות בלתי נעימות שאילצו אותם לשלם כספים רבים נוספים (כמו גם בירוקרטיה, סיבוכים משפטיים ועוד). ללא ייעוץ של שמאי מקרקעין נפוצים מקרים של התחזות או רמייה, מסמכים מזויפים ושאר מקרים שאיש אינו רוצה להיות מעורב בהם.

ביצוע הערכת מחירי דירות היא עניין מורכב הדורש מיומנות וניסיון, כמו גם היכרות מעמיקה עם שוק הנדל"ן באזור המדובר. לפיכך, חשוב מאוד לבצע הערכת מחירי דירות באמצעות משרד שמאי דירות ששמאי מוסמך מטעמו מבקר בנכס, אוסף את כל הנתונים הקשורים בו ומנתח אותם, מבצע בדיקות מקיפות ויוצר בסופו של דבר דו"ח שומה המסכם את הערכת שווי דירה שבוצעה. כמובן שכל הערכת שווי דירה מבוצעת באופן ספציפי לנכס הנדון, ואין להשליך מדירה אחת לאחרת, לפיכך חשוב כל כך לבצע הערכת מחירי דירות וכן הערכת מחיר דירה ספציפית עבור הלקוח.

הערכת שווי נכס בשלוש שיטות שונות

על מנת לבצע הערכת שווי דירות נהוג להשתמש באחת מתוך שלוש שיטות נפוצות, המסתמכות כולן על הגישה האמריקאית. על מנת לבצע הערכת שווי נכס מצויה הבחירה בין השיטות השונות בידי איש המקצוע המבצע בדיקת שמאי, והוא זה הבוחר את שיטת הערכת מחיר דירה על פי הנתונים המצויים בשטח:

  1. הגישה הכלכלית, הקרויה גם גישת היוון ההכנסות לביצוע הערכת שווי נכסים. גישה זו נפוצה בנכסים המשמשים לעסקים, ובה מחושב ערך הנכס על פי דמי השכירות שהוא מניב.
  2. גישת העלות המתייחסת לשווי הקרקע שם ממוקם הנכס ולשווי המבנה, זאת על פי הסטנדרטים על פי בוצעה הבנייה.
  3. גישת ההשוואה, שהיא השיטה הטובה ביותר המתאימה במרבית המקרים. על פי גישת ההשוואה, מבוצעת הערכת שווי דירה על פי מחירי הנכסים האחרים באזור ועל פי ההבדלים בין נתוני הנכס הנדון ובין נתוניהם.

ביטויים קשורים: נדלן

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ או כל סוג של המלצה. בכל מצב מומלץ לקבל ייעוץ ממוחים בתחום.