זקוק להערכת שמאי או לבדיקת שמאי?

מעוניין לדעת מהי עלות שמאי?

קבל הצעות בחינם להערכת שמאי ובחר את הטובה ביותר!

i נדל"ן הינו אתר מוביל בישראל למידע מקיף בתחום הנדל"ן. האתר מאפשר לכם לקבל הצעות בחינם ממגוון רחב של מומחים בתחום הנדל"ן – עורכי דין בנדל"ן, משפטנים, מתווכי נדל"ן, יועצי מס בנדל"ן, שמאים בנדל"ן, מומחי טאבו ועוד. עתה, כל שתצטרכו לעשות, הוא לבחור את הצעה הטובה ביותר עבור עסקאות הנדל"ן שלך.

הערכת שמאי – נחיצותה אינה מוטלת בספק

הערכת שמאי היא הדרך הטובה ביותר עבור רוכשי דירות ונכסים להבין מהו ערכו של הנכס אותו הם מתעתדים לרכוש, מהם היתרונות והחסרונות שלו מכל הבחינות, והאם העסקה המוצעת להם אכן עונה לדרישותיהם ומתאימה?

ביצוע הערכת שמאי כמובן אינה דבר של מה בכך. על מנת לחשב את ערכו של נדלן להשקעה, ישקלל שמאי דירה את גודלה ושטחה, את האזור בו היא מצויה, את סביבתה, יבצע בדק בית וישווה את ערכה של הדירה לערכן של דירות אחרות המצויים באותה הסביבה החולקות פרמטרים דומים. הערכת שווי דירה, בנוסף, כוללת בדיקת שמאי גם פרמטרים נוספים דוגמת היטלי השבחה המוטלים על הנכס (אם ישנם), שעבודים ועיקולים המוטלים על הנכס ויעריך כפל בעלויות הדירה. בסופו של דבר כוללים שירותי שמאות שקלול והערכה ריאלית למחירו של הנכס, כך שהלקוח יוכל להחליט האם הוא ממשיך בעסקת המכר או מוותר עליה.

עלות שמאי – זה משתלם?

חשוב להבין, כי על אף שביצוע בדיקת שמאי היא רשות במקרים רבים, הרי שלאותם שרותי שמאות ישנו יתרון משמעותי עבור המחפשים לרכוש נכס, ולעשות כן בצורה חכמה ואפקטיבית. בזכותה של בדיקת שמאי ניתן לחסוך כסף רב (בעת תשלום מס רכישה לדוגמא), וכמובן – להתרחק מעסקאות נדל"ן שגויות שעלולות להתברר בהמשך כנושאות עלות גדולה מזו שהתכוון אליה הרוכש. פעמים רבות מגלים המתגוררים החדשים בנכס כי הוא נדרש לשיפוצים, כי לפתע מופיעים עליו עיקולים שאינם קשורים אליהם, כי פתאום דורשת הרשות המקומית תשלום היטל השבחה שלא היו מודעים אליו – לנושאים אלה ישנה משמעות כספית גדולה, אולם את כולם ניתן לזהות מראש באמצעות ביצוע הערכת שמאי מוסמכת על ידי משרד שמאי דירות מוסמך.

חשיבות נוספת ניתנת, כאשר מתקבלת הערכת שמאי נמוכה. פירושה של הערכת שמאי נמוכה היא כי המחיר אותו מבקש המוכר עבור הנכס, הוא גבוה יותר ממחירו האמיתי של הנכס – זהו המחיר אליו הגיעה הערכת שמאי שבוצעה. בפני הקונה במקרים אלה עומדת האפשרות לפתוח עם המוכר במשא ומתן בהסתמך על עלות שמאי נמוכה שניתנה, על מנת להוריד את מחיר הנכס באחוזים משמעותיים. גם נקודה זו תורמת לחשיבותה של בדיקת שמאי בנכס גם אם השאלה " כמה עולה שמאי מקרקעין " מטרידה אתכם (ובה נטפל בסעיף שלהלן).

אז כמה עולה שמאי מקרקעין וכיצד מחושבת עלות שמאי?

התשובה לשאלה כמה עולה שמאי מקרקעין אינה פשוטה, זאת מהסיבה כי עלות שמאי היא משתנה ותלויה בנכס הנבדק. לפיכך, טרם ההחלטה על בדיקת שמאי כדאי לקבל הצעות מחיר ממספר משרדי שמאים על מנת לבחור שרותי שמאות המתאימים ביותר, המומלצים ביותר וכמובן – המצויים ברשימת לשכת שמאי מקרקעין בישראל ומוסמכים לבצע הערכת שמאי.

שימו לב, כי עלות שמאי משתנה כאשר מבצעים הערכת שמאי פרטית או בדיקת שמאי דרך הבנק (לדוגמא, בעת שהרוכשים מבקשים לקחת משכנתא ומעמידים את הנכס החדש כבטוחה), כמו גם בעת שרותי שמאות עבור רכישת בתים מכונס נכסים. כמו כן, נבדלים שרותי שמאות ביניהם על פי גודל משרד השמאים, הניסיון והוותק שלהם בשוק, וכמובן – המוניטין. נקודה נוספת שיש לשים אליה לב בעת בדיקת עלות שמאי, היא מה כוללת הערכת שמאי שתבוצע – האם מדובר על בדק בית בלבד או גם על דו"ח שומה שייתן הערכה מלאה לבית על כל סביבתו.

ביטויים קשורים: לשכת שמאי מקרקעין בישראל,

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ או כל סוג של המלצה. בכל מצב מומלץ לקבל ייעוץ ממוחים בתחום