זקוק להערכת שווי דירה לקניה או למכירה?

מעוניין לקבל הערכת שווי דירה שלך?

קבל הצעות בחינם להערכת שווי בית ובחר את הטובה ביותר!

i נדל"ן הינו אתר מוביל בישראל למידע מקיף בתחום הנדל"ן. האתר מאפשר לכם לקבל הצעות בחינם ממגוון רחב של מומחים בתחום הנדל"ן – עורכי דין בנדל"ן, משפטנים, מתווכי נדל"ן, יועצי מס בנדל"ן, שמאים בנדל"ן, מומחי טאבו ועוד. עתה, כל שתצטרכו לעשות, הוא לבחור את הצעה הטובה ביותר עבור עסקאות הנדל"ן שלכם.

הערכת שווי דירה – צעד מקדים הכרחי לרכישה

שוק הנדל"ן הוא שוק סוער ואינטנסיבי המושפע מגורמים רבים – קהל הרוכשים והקבלנים, משרד האוצר והעומד בראשו – שר האוצר, רשויות מקומיות ובנקים, חברות בניה ויזמים – כל אלה מניעים את שוק נדל"ן להשקעה ולמגורים והם למעשה אחראים למיצובו כיום כשוק פעיל ביותר.

לנוכח השפע בשוק הנדל"ן, ברור כי לפני כל חתימה על חוזה רכישת דירה או נכס אחר בשוק זה, נדרש לבצע הערכת שווי דירה או לכל נכס אחר אותו אתם מבקשים לקנות. ישנם מי שמנסים לוותר על שלב הערכת שווי דירות, אותן הם בודקים, אולם כמובן שלמעשה זאת היא טעות חמורה – למרבית האנשים אין הידע המקצועי הנדרש לביצוע הערכת שווי דירות, לבדוק אותן מבחינה הנדסית ומשפטית, לבדוק את איכות הבנייה וחומריה, וכמובן – לשלוט בשוק הנדל"ן, להכיר את התמורות והשינויים בשוק זה, ולדעת כיצד לתמחר את הנכס שבפניו הם עומדים.

על מנת לבצע הערכת שווי בית או הערכת שווי נכס אחר, מבצע שמאי מקרקעין שקלול של מגוון פרמטרים וקריטריונים, דוגמת תוכניות פיתוח של האזור, זכויות בניה, המעמד המשפטי של הנכס (רשום בלשכת המקרקעין או בטאבו), וכן מגמות השוק בו ממוקם הנכס המשפיעות כמובן על שוויו.

הערכת שווי דירה – ערך הוגן מול ערך שוק

פעמים רבות נדרשת הערכת שווי דירות לא רק עבור מי שמתכננים לרכוש דירה, כי אם למטרות אחרות. לעיתים, מדובר על הערכת שווי דירות עבור בנקים (לדוגמא בעת שהרוכש מגיש בקשה למשכנתא), עבור דו"חות עסקיים וכספיים של חברות ועוד. במקרים אלה, מבוצעת בדרך כלל הערכת שווי בית או דירה על בסיס מחיר השוק. עם זאת, כאשר מדובר בביצוע הערכת שווי דירה עבור מחפשי נכסים להשקעה, הרי שבירור שווי הנכס מבוצע על פי ערך הוגן. הערכת שווי קרקע על פי ערך הוגן משמעותה מציאת המחיר שיהיה מקובל על שני צדדים המבצעים עסקת מכר הקשורה בנכס, כך ששני הצדדים יהיו מרוצים מהמחיר שהתקבל.

ההבדל בין ערך הוגן לערך שוק הוא במספר השחקנים המעורבים בעסקה – בעוד הערכת שווי דירות בערך הוגן מבוצע בתיאום של אינטרסים בין שני שחקנים, הרי שביצוע הערכת שווי קרקע עבור ערך שוק לוקחים בחשבון שמאי מקרקעין במרכז שחקנים רבים הרבה יותר.

הערכת שווי דירה – אלה הם הרכיבים המופיעים בדו"ח השומה

בסיום עבודתו של שמאי המקרקעין מקבל הלקוח לידיו דו"ח שומה, שהוא המסכם למעשה את הערכת שווי דירות שבוצעה (או הערכת שווי בית כמובן). להלן הפרטים המופיעים בדו"ח זה:

  1. מיקום הנכס, מיקום הנכס (חלקה, תת חלקה וגוש).
  2. מטרת הערכת שווי דירה שבוצע – האם מדובר בהערכה למטרת קניה, הערכת שווי קרקע, הערכה עבור בנק וכדומה.
  3. תיאור כללי של הנכס, כמה חזיתות יש לו, באיזו קומה, מספר כניסות וכו'.
  4. הערכת שווי בית מתייחסת כמובן לצד המשפטי של הנכס וגם נתונים אלה מופיעים בדו"ח השומה – אילו אזהרות ישנן בלשכת רישום המקרקעין ומיהם בעלי הנכס?
  5. בהמשך הדו"ח מציג השמאי את השיקולים ששימשו אותו בעת הערכת שווי דירה שלפניו, ועד כמה היו גורמים אלה משמעותיים בהערכה שבוצעה.

ומה לגבי בדיקת ערך קרקע?

ישנם מקרים בהם הלקוח מבקש בדיקת ערך קרקע במסגרת הערכת שמאי, בעיקר כאשר מדובר בקרקע המיועדת לשימוש חקלאי. נושא זה מטופל בדרך כלל בידיהם של שמאי חקלאות המבצעים בדיקת ערך קרקע ומתמצאים לא רק בשוק הנדל"ן, כי אם (ובעיקר) בתחום השוק הכלכלי. הערכת שווי קרקע מבוצעת תוך שיתוף פעולה עם אגרונומים, כלכלנים ומהנדסים.

ביטויים קשורים: עו"ד מקרקעין, זיכרון דברים למכירת דירה

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ או כל סוג של המלצה. בכל מצב מומלץ לקבל ייעוץ ממוחים בתחום.